Kolejne szkolenie realizowane w ramach naszej Akademii dla zarządzających Salonami oświetlenia dekoracyjnego za nami. Tematem były opcje rozliczania Sprzedawców (Handlowców) za zrealizowane zadania sprzedażowe.
Jakie mamy wnioski zarówno z badań, jak i doświadczeń kadry zarządzającej w tej tematyce?
Nasze badania nad motywacją pracowników potwierdzają fakt poszukiwania nowego etatu lub rezygnacji z dotychczasowej pracy w sytuacji trudności w wyliczeniu przez pracownika comiesięcznego wynagrodzenia.
Wg. badanych, nie ma bardziej frustrującej sytuacji, jeżeli założenia co do przyszłej wypłaty, racjonalnie wyliczone przez pryzmat wcześniejszych wypłat i wskaźników różnią się – są zdecydowanie mniejsze.
Najwyższy poziom irytacji następuje przed świętami oraz czasem urlopowym, kiedy pracownik zaplanował przyszłe zakupy i po otrzymaniu przelewu z niższym wynagrodzeniem zmuszony jest do rezygnacji ze swoich lub bliskich planów zakupowych..
Irracjonalną sytuacją, która podczas badań nie była jednostkowym przypadkiem jest otrzymywanie mniejszego wynagrodzenia w sytuacji wykonania planu (sprzedaż / marża), a wyższego w przypadku braku jego realizacji.
Sytuacją, która również wywołuje negatywne nastawienie do pracodawcy i obniża motywację podwładnych jest premiowanie pracowników (tzw. premią uznaniową) pracowników lubianych przez pracodawcę bez weryfikacji ich wkładu w realizację zdań, zaangażowania czy wyników sprzedażowych.
Jeżeli zależy Tobie na zmotywowanym pracowniku, szanującym Ciebie jako pracodawcę lub przełożonego – założenia przyszłego wynagrodzenia (jeżeli wchodzą elementy premii związane z wykonaniem różnych zadań) powinny być jasne, rzeczowe i klarowne. Tak, aby wyliczenia pracownika, na podstawie przyjętych przez obie strony (pracodawca – pracownik) wskaźników pokrywały się z comiesięcznym przelewem.
Udanego sprzedażowo tygodnia, partner zarządzający Mariusz Mydlak